Trackdays – jak si vybrat?
25. 8. 2019

Trackdays, klubové dny, volné jízdy nebo Touristenfahrten. Pojmů a názvů existuje opravdu mnoho, ale myšlenka stále stejná. Možnost vyrazit se svým nebo pronajatým sportovním vozem na závodní okruh. Každý z nás hledá za volantem něco trochu jiného. Pro někoho je důležitá čistá stopa a nejlepší čas na kolo. Někdo zase preferuje jízdu na limitu s přetáčivými smyky. Dnešní doba nám nabízí opravdu nespočet možností. K dispozici máme skvělé sportovní vozy všech cenových i výkonnostních kategorií a šanci projet si ty nejlepší okruhy, na kterých se psala historie motorsportu. Stačí jen správně vybrat termín, trať a ideální vůz.

Jak vybrat správný event?

Pro začátek je dobré přiznat si své řidičské schopnosti. Od toho se odvíjí výběr eventu, závodního okruhu a v neposlední řadě i toho správného vozu. U každého závodního okruhu máme jednoduché hodnocení podle kterého si můžete vybrat jednodušší nebo naopak náročnější trať. Každý z nás by měl objektivně zvolit event podle našeho popisu a nebo nás kontaktovat pro individuální konzultaci.

Řidičská náročnost

Technická náročnost

Rychlost trati

Pro začátek je dobré přiznat si své řidičské schopnosti. Od toho se odvíjí výběr eventu, závodního okruhu a v neposlední řadě i toho správného vozu.

Řidičská náročnost

Pro vlastní bezpečí je dobré zhodnotit své dosavadní zkušenosti s jízdou na okruhu. Jestliže mám nulové zkušenosti se sportovní jízdou není vhodné zvolit pro první trackday trať jako Spa-Francoschamps nebo Bilster Berg. V takovém případě je efektivnější a rozumnější zvolit například jízdy na malé trati v Sosnové nebo na bezpečném Autodromu Most. Na těchto tratích pravidelně pořádáme kurzy sportovní jízdy právě i pro začínající jezdce.

Řidičskou náročnost hodnotíme pod popisem každého okruhu v naší nabídce na stupnici 1 – 5.

Technická náročnost

Tento pojem vyznačuje profil a četnost technických pasáží. Například malá trať v Sosnové je paradoxně technicky zajímavější než vetší okruh Red Bull Ring pro monoposty F1. K nezajímavějším a technicky nejnáročnějším patří například Bilster Berg nebo Nordschleife. Rychle navazující zatáčky, množství převýšení a slepých horizontů nabídnou velkou zábavu prakticky v jakémkoliv voze. Současně vyžadují maximální koncentraci a naučení ideální stopy trvá opravdu mnoho kol. Technicky náročné okruhy vyžadují také více schopnější vůz, který je připrvený na trackdays.

Rychlost trati

Rychlost může být pro začínající řidiče překážkou. Ta se také pochopitelně odvíjí od používaného vozu. Pro srovnání na okruhu v Mostě zřídka kdy překračují rychlosti hodnotu 180 km/h. Za to na Nordschleife jsou rychlosti nad 200 km/h na denním pořádku. Jako všechny výše zmíněné parametry hodnotíme rychlost trati na stupnici 1 – 5, abyste si mohli o daném okruhu udělat ucelenou představu.

Náročnějším řidičům při výběru eventu pomohou parametry „Technická náročnost“ a „Rychlost trati“.

Na co se můžete těšit?

Program našeho standardního trackday je jednoduchý. Řekneme si základní pravidla chování na okruhu. Patří k nim například význam vlajek, které používají traťoví komisaři nebo způsob předjíždění. Zmíníme také teorii sportovní jízdy. Správná pozice za volantem, nájezdy a brždění do zatáček nebo vysvětlení pojmů jako ideální stopa, apex a další. Naši instruktoři se každému ze zákazníků věnují individuálně. Sedí na sedadle spolujezdce během jízdy nebo i předvedou správnou techniku řízení přímo ve Vašem voze. Tím se dostáváme k druhému a neméně podstatnému bodu a tím je výběr sportovního vozu.

Je zcela jedno jestli jezdíte malou ostrou předokolkou nebo máte v garáži M2 se závodními skořepinami a bezpečnostním rámem. Pro nás je podstatné naučit Vás vnímat a cítit chování každého vozu. K tomu jsou zmíněné okruhy Sosnová a Most naprosto ideální. Často na nich děláme i individuální kurzy, tak aby našeho zákazníka nerušil okolní provoz. To je příhodné hlavně v prvních krocích. Po několika návštěvách je dobré porozhlédnout se po nějaké větší trati. Jako druhý krok je dobrá volba například Red Bull Ring, Masarykův okruh v Brně nebo Slovakiaring. Pro své stálé a pokročilejší zákazníky organizujeme pravidelné trackdays na Nürburgring Nordschleife, Spa-Francoschamps nebo Bilster Berg. Kdo chce zažít něco speciálního může s námi vyrazit na legendární okruhy v Itálii nebo soukromou trať Ascari.

Nakonec se v krátkosti vrátíme k výběru správné techniky. Může se stát, že nemáte vlastní vůz nebo je zrovna v servisu. Pro většinu našich eventu je to snadno řešitelná situace. Nabídka vozů k pronájmu se liší podle lokality a eventu. Vše se odvíjí od společné individuální dohody. Například na našem oblíbeném Nürburgringu kam jezdíme od roku 2009 máme partnerské firmy, které dokáží nabídnout pronájem od závodního Renaultu Clio Cup až po nové Porsche GT3 RS.